.

نگاهی به موسیقی متن فیلم «گشت 2»

نمایش سرعت موسیقایی با ضرب زورخانه

 

خانواده سازهای زهی، بادی، کوبه ای، گيتار الكتريک، گيتار كلاسيک و ضرب زورخانه مجموعه سازهایی است که امیر توسلی برای خلق یک موسیقیِ همراه متن فیلم، از آنها استفاده کرده است.

توسلی در ساخت موسیقی «گشت 2» نه فیلم را فدای موسیقی کرده و نه موسیقی را فدای فیلم! به معنای واضح تر اینکه نه تنها موسیقی و فیلم قربانی هم نشده اند، که در راستای کمک به فهم مخاطب برای درکی اثرگذار از یک تم تراژیک در قالب طنز، حرکت کرده است. فیلم با وجود ظاهر کمدی که دارد، در درون به شدت دردناک و بیان کننده برخی حقایق تلخ جامعه امروزی و چه بسا دیروزی است و این نوع نگرش در فیلم های کمدی سعید سهیلی، توقع مخاطب را از آهنگساز بالا می برد چرا که مخاطب با هدف دیدن یک فیلم کمدی و خلق فضایی شاد برای خود وارد سالن سینما می شود و انتظار دارد موسیقی هم فضایی شاد داشته باشد.

توسلی نه تنها موسیقی کمدی خلق کرده که تلاشی موفق در اثرگذاری صحنه های تراژیک فیلم نیز داشته است، به عنوان مثال در نمایی که «عباس» (با بازی حمید فرخ نژاد) در بهشت زهرا و سر مزار برای مرده ای نوحه می خواند و ادای خواننده معروف ایرانی لس آنجلس نشین را درمی آورد، موسیقی شاد در صحنه هایی کمدی شنیده می شود و در نماهای درگیری «حسن» (با بازی ساعد سهیلی) با «کامیار» (با بازی مهدی ماهانی) به شدت حرفه ای و همگون با تصاویر بوکس کار شده است؛ یعنی دو نوع موسیقی با دو رویکرد شادی بخش و اثرگذار تراژیک در یک فیلم ساخته و گنجانده شده است.

همین تفاوت موسیقی در صحنه های مختلف فیلم، نشان از سختی ساخت موسیقی برای فیلمی با لباسی کمدی بر تنی زخم خورده از روزگار سخت دارد. به بیان دیگر فیلم دو وجه مقابل هم دارد؛ طنز و تلخ! و یا شاید حتی بتوان طنزِ تلخ؛ که ممکن است در آینده ای نه چندان دور به ژانرهای فیلم اضافه شود.

ساخت موسیقی برای این نوع فیلم ها تجربه و آگاهی از ذائقه سخت پسند مخاطب، در جامعه ای که با پیشرفت سریع تکنولوژی دسترسی مخاطب به موسیقی های روز دنیا را سرعت داده است، به شدت سخت است اما توسلی با موسیقی های خود نشان داده می تواند از پس چنین موانع سختی برآید. از حمد و ستایش آهنگساز که بگذریم به موسیقی اثرگذار متن فیلم می رسیم، فیلمی که در همان روزهای ابتدایی اکران عمومی رکوردی میلیاردی زد. موسیقی متن در هر صحنه ای کاملا همگون و متناسب با فضا شنیده می شود که نمونه هایی از آن ها ذکر شد اما اگر بخواهیم نگاهی عمیق تر به موسیقی داشته باشیم، ترجیح می دهم به حضور لاک پشت، کاراکتر جدید فیلم اشاره کنم؛ حضور لاک پشت نشان از صبوری و حرکت کُند دارد در حالی که آهنگساز با وجود آگاهی از چنین ویژگی، ضرب زورخانه را برای موسیقی خود انتخاب کرده تا تجربه موسیقایی از نهایت سرعت در بستری کُند را برای مخاطب فراهم کند.

نوشته های دیگر