.

نگاهی به موسیقی متن فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه»

فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه

موتیف های تکراری،

«بَه بَه بَه چه صبح دلگشایی/ گنگیشتا قار قار می کنن چه باغ با صفایی/ سَلِی بچه ها»

«کلاه قرمزی» بعد از ده سال دوباره به سینماها آمد! با همان موسیقیِ زیبا و بچه گانه ده سال پیش. با همان حس و حال پاک کودکانه نوستالژیک یک دهه پیش. واقعا باید به زوج هنری طهماسب- جبلی دست مریزادی گفت که با شناخت کاملی که از روحیات کودکان و نیازهای او در سنین مختلف دارند، آثاری به یاد ماندنی را خلق می کنند. «کلاه قرمزی» از آن دسته فیلم هایی است که با همه سنین ارتباطی زیبا برقرار می کند. چرا که همه ما یک زمانی کودک بوده ایم و همه می دانیم که کودکی دوران پاک زندگی است. البته از کودک درون هر انسان هم نباید غافل شد چرا که ادله یی برای اثبات رابطه همه سنین با «کلاه قرمزی» می باشد. همه سنین با موسیقی ساده و کودکانه فیلم ارتباط برقرار می کنند. به خصوص که موسیقی «کلاه قرمزی و بچه ننه» همان تم «کلاه قرمزی و پسر خاله» را در بر دارد و این خود عاملی در به وجد آوردن مخاطب تشنه فیلم کمیک، شده است.

علیقلی، آهنگساز فیلم تم موسیقیِ قدیم «کلاه قرمزی و پسر خاله» را حفظ کرده است شاید به دلیل اینکه حس و حال یک دهه خاطره شیرین «کلاه قرمزی» را برای مخاطب بتواند تداعی کند. بیشتر موسیقی تمی تکراری با ترانه هایی جدید و البته کودکانه را در بر دارد. با همه این موسیقی سرشار از شور و شوق خاص کودکانه است. علیقلی و زوج هنری کارگردان، با آگاهی کامل از نیاز کودک و مخاطب با سنین مختلف موسیقی و فیلمی زیبا، اثرگذار و به یاد ماندنی را خلق کرده اند. در بخش هایی از فیلم موسیقی به شدت خلاقانه کار شده است. به عنوان مثال موسیقی در صحنه ای که کلاه قرمزی لباس زنانه به تن کرده و پسر خاله با سبیل سپیدی در نقش پدر «بچه ننه» او را به گردش برده اند، با تم «بابا کرم» شنیده می شود. در این صحنه موسیقی به شدت با طراحی صحنه و لباس و حرکات عروسک های تو دل برو همگون است. به خصوص رقص «بابا کرم» پسر خاله با آن سبیل و کلاه مشتی و رقص و بشکن های کلاه قرمزی در آن لباس بامزه زنانه با آن پارچه گل گلی! به شدت کمیک و خلاق می باشد.

محمدرضا علیقلی

موسیقی دقیقا به مانند رنگ قرمز کلاهِ کلاه قرمزی گرم و آتشین است و کاملا مخاطب را تخت تاثیر حرارت و جوشش خود قرار می دهد و همین گرمی و صمیمیت در موسیقی است که مخاطب همیشه مجذوب فیلم «کلاه قرمزی» می شود. کلاه قرمزی دقیقا نشان داده با گذشت یک دهه و در بر داشتن تم موسیقی تکراری، باز هم به مانند ده سال پیش، جذاب و دیدنی است. رمز موفقیت این فیلم بعد از گذشت سالها، تداوم در ساخت و خلق شخصیت های جدید و البته موسیقی اثر گذار با ترانه هایی از جنس حساس کودک در بیان لحنی شیرین می باشد. فیلم زیبا و خاطره انگیز «کلاه قرمزی و بچه ننه» با موسیقی درتم تولد مبارک، و ترانه های طنازانه ایرج طهماسب و صدای حمید جبلی ( از زبان کلاه قرمزی) و محمدرضا هدایتی (با زبان پسرعمه زا) به پایان شیرین خود می رسد.

نوشته های دیگر