.

نگاهی به موسیقی فیلم «رژیم طلایی»

فیلم رژیم طلایی

نوای موسیقی از آمریکای لاتین تا خاورمیانه!،

«رژیم طلایی» ساخته رضا سبحانی با تیتراژی انیمیشنی شروع می شود. در این تیتراژ که بد جوری مجموعه کودکانه «علی کوچولو» را به یاد مخاطب می آورد، تار، گیتار و سازهای کوبه ای هنرنمایی می کنند. نکته مهم در مورد موسیقی فرهاد مدیری این است که زحمتی به خود نداده و از سینتی سایزر استفاده کرده است. البته از داستان فیلم، مدل بازی های سطحی مهدی هاشمی و مریلا زارعی می توان فهمید کسی برای این فیلم وقت چندانی نگذاشته است و نتیجه باسمه ای است که پیش روی ماست!

سینمایی «رژیم طلایی» از بن ایراد دارد؛ از فیلمنامه، کارگردانی، بازی و حتی گریم که به شدت درگیر اغراق است یا کم کاری! در این فیلم فضایی وجود ندارد که واژه تعادل را به ذهن مخاطب القا کند. در چنین وضعیتی وجود یک موسیقی خوب می توانست تا حدودی نقاط ضعف فیلم را بپوشاند اما متاسفانه فرهاد مدیری هم به مانند دیگر عوامل فیلم، کمترین وقت را برای موسیقی این فیلم خرج کرده است. مدیری به راحتی از موسیقی خواننده معروف زن عرب، بهره گرفته و اندکی به شعور مخاطب توجه نکرده است. درست است که فضای فانتزی فیلم، موسیقی می طلبد اما نه به این پررنگی! در واقع این فیلم به نوعی موزیکال است و مدیری با کپی از موسیقی های خوانندگان و آهنگسازان مختلف اعم از داخلی و خارجی سعی کرده موسیقی خلق کند. موسیقی به شدت بی نظم انتخاب شده. هیچ ارتباط موسیقایی و مفهومی میان آهنگ های انتخاب شده وجود ندارد. موسیقی یکباره از فضای آمریکای شمالی به منطقه خاورمیانه و عرب نشین می رود و چندی بعد موسیقی ایرانی شنیده می شود! این یعنی نهایت بی نظمی و بی سلیقگی در جمع آوری تعدادی موزیک برای ساخت موسیقی متن یک فیلمفارسی!

گرته برداری از موسیقی هم خود روشی دارد و نمی شود همین طوری از روی میل و نیاز لحظه، موسیقی دیگری را استفاده کرد.

تنها بخشی که در این فیلم موسیقی دارد و شاید بتوان گفت برای آن پارت نویسی شده است، مربوط به صحنه ای رستوران است که خواننده ای در میان سه نوازنده ترانه می خواند. در این صحنه تنبک، ویولن و سنتور به شدت تداعی کننده فضای فیلمفارسی های دهه 50 است. متاسفانه در این فیلم نه موسیقی خوبی شنیده می شود و نه بازی خوبی. همه این مسائل هم در گرو عدم وجود فیلمنامه و کارگردانی درست است.

تیتراژ پیایانی سند معتبری در نهایت بی نظمی آهنگسازی فرهاد مدیری است؛ ترانه معروف «تو ای پری کجایی؟» با صدای استاد حسین قوامی و آهنگسازی استاد همایون خرم رد دستگاه همایون.

نوشته های دیگر