.

نگاهی به موسیقی اولین سریال اینستاگرامی ایرانی

نه کاور، نه گرته برداری؛ کپی برابر اصل!

 

موسیقی متن فیلم در اغلب موارد نقشی کاملا پررنگ و ضروری در آثار برعهده دارد و البته گاهی هم عکس این داستان رخ می دهد. فرض را بر این می گیریم که اغلب موارد موسیقی یک عنصر جدایی ناپذیر از فیلم است، در آن صورت مخاطب بیشترین بار احساسی را از موسیقی دریافت خواهد کرد تا رآکورد، کارگردان و … ؛ چرا که روح انسان از بدو تولد با موسیقی (از لالایی مادر و مادربزرگ تا موسیقی و سبکی که خودش بعدها انتخاب می کند) عجین شده و آشناست و درست به همین دلیل است که به عنوان مثال وقتی فیلمی با یک سکانس ترسناک (البته اگر موسیقی هم در همین ژانر ساخته شده باشد!) دیده می شود، مخاطب ناخودآگاه واکنش دفاعی از خودش نشان می دهد و یا اینکه در وجودش نوعی ترس القا می شود.

حال اگر زمان فیلم را کوتاه کنیم و از یک سریال تلویزیونی به یک سریال اینستاگرامی و زمانی حدود 1 دقیقه برسیم، موسیقی نقش سخت تری را برعهده خواهد داشت، چون باید در کوتاه ترین زمان ممکن بار احساسی را به بیننده منتقل کند. همه ما این نوع از موسیقی را شنیده ایم؛ آگهی های بازرگانی. در یک آگهی بازرگانی، آهنگساز باید بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن پیام درون کلیپ را منتقل کند و شاید خیلی مهم نباشد که موسیقی را خودش خلق کرده، یا از یک آهنگساز خارجی گرته برداری کرده و یا کاور کرده باشد. مهم انتقال سریع و درست مفهوم مورد نظر است نه نوع بهره مندی از موسیقی!

چندی است سریالی در فضای اینستاگرام در حال پخش است که تاکنون 2 فصل آن تولید و پخش شده است.

وحید قناعت آبادی کارگردان سریال “اکیپ” اولین سریال اینستاگرامی ایران در فصل اول چنان از موسیقی انتخابی بهره برده که حتی بخش های پایانی فصل اول را با قطعه ای از “ادل” خواننده مطرح بریتانیایی تبار به پایان می رساند و فصل دوم را به طور کامل از آلبوم “در دنیای تو ساعت چنده؟” ساخته کریستف رضاعی بهره برده است. اما گویا این کارگردان قصد دارد فصل سوم را با استفاده از آهنگسازی مهرزاد خواجه امیری تولید کند؛ موسیقی های کوتاه و اثرگذار بر اساس ژانر سریال! متاسفانه هزینه های بالای ساخت یک اثر حتی با زمان کوتاه، سبب شده کارگردان موسیقی را کپی برابر اصل مورد استفاده قرار دهد. با این حال فقط باید امیدوار بود تا بودجه ای از راه برسد و آهنگساز در سریال حضور یابد.

 

 

منتشر شده در هفته نامه چهلچراغ

نوشته های دیگر