.

موسی پور: هنر عرصه بی رحمی است/همه چیز یکبار مصرف شده است

گپ و گفتی با آرمان موسی پور به بهانه نبودنش در جشنواره فیلم فجر

آرمان موسی پور آهنگسازی که در بیشتر جشنواره ها حضور پررنگی با فیلم ها و موسیقی متن فیلم های خوبی داشته، امسال کم کار و یا دقیق تر بگویم بدون کار شده است؛ به همین جهت گپ و گفتی را ترتیب دادم تا دلیل نبودن شان در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر را جویا شوم.

آرمان موسی پور در پاسخ به این کم کاری گفت: «کارگردان هایی که اغلب با آن ها کار می کردم، فیلمی نساخته اند و قصد دارند در سال جدید فیلم هایشان را تولید کنند. ضمن اینکه باید دید آهنگسازهای جوانی که وارد این عرصه شده اند چه می کنند؛ آیا با بی رحمی تمام پیشکسوتان را کنار می زنند و یا کنارشان کار خواهند کرد چرا که هنر عرصه بی رحمی است.»

موسی پور که برای 3 فصل سریال «کیمیا» آهنگسازی کرده است در پاسخ به ارزیابی حضور آهنگسازهای جوان، بیان داشت: «باید دید و شنید، نمی توان در مورد چیزی که از آن اطلاعی نداشت، حرف زد. حضور آهنگسازهای جوان خوب است چون در نهایت باید از جایی شروع کنند، من هم زمانی از یک جایی شروع کردم. مهم کیفیت تولید موسیقی است و اینکه چقدر برای ساخت یک موسیقی تلاش کرده اند.»

آهنگساز فیلم «عصر یخبندان» در ادامه با بیان اینکه پیشنهاد ساخت موسیقی فیلم داشته اما به دلیل پائین بودن کیفیت فیلم کار را رد کرده، افزود: «موسیقی در سینمای ایران و کلا در سینمای هالیوود کم رنگ شده و به سمت و سوی فضای فیلم های اروپایی رفته است. متاسفانه موسیقی فیلم در مسیر از دست دادن جایگاه خود به عنوان یکی از مولفه های مهم فیلم سازی قرار گرفته است.»

موسی پور در جواب چرایی کم رنگ شدن موسیقی متن فیلم بیان داشت: «دلایل مختلفی دارد؛ کارگردان نمی داند از آهنگساز چه می خواهد و یا اینکه اصلا از رقم های موسیقی فیلم بی خبر هستند. این ها می تواند در نگاه اول دلایلی برای کم رنگ شدن موسیقی متن در فیلم باشد.»

وی با اشاره به فضای مدرن شدن و مدرنیته ای که بوجود آمده و متاسفانه به سینما و موسیقی فیلم آسیب رسانده، افزود: «زمانی موسیقی جایگاهی داشت و در کنار داستان فیلم، یک روایت دیگر از نگاه موسیقایی خود داشت. الان اغلب به دنبال این هستند با یک موسیقی کم حجمی سر و ته کار را هم بیاورند در حالی که خبر ندارند موسیقی می تواند اثرگذاری خوب و بد فیلم را تحت تاثیر قدرت خود قرار دهد.»

آهنگساز فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» پیرامون استفاده از سمپل به جای ساز زنده بیان داشت: «با ورود کامپیوتر به دنیا و سینما همه چیز تحت تاثیر قرار گرفت و حتی صدای سازها!  چیزی که در موسیقی اهمیت دارد ملودی، تم و دلیل حضور موسیقی متن است نه استفاده از سمپل. یک موسیقی متن هم می تواند از سمپل استفاده کند و اثرگذار شنیده شود. مهم دلیل منطقی حضور موسیقی متن فیلم است.»

وی در ادامه افزود: «الان دیگر خبری از آن موسیقی متن فیلم های ماندگاری چون «پدر خوانده» و یا «داستان عشق» نیست. چون موسیقی فیلم جایگاه اثرگذار خود را از دست داده است و شاید بتوان فضای مالی حاکم بر سینما را یکی از دلایل آن دانست. به طور کلی نداشتن آگاهی و سواد از موسیقی و کم بودن بودجه ساخت یک فیلم استاندار دلایل اصلی کم رنگ و کم حجم شدن موسیقی در فضای فیلم است.»

موسی پور در پایان با بیان این نکته که در حال حاضر همه چیز یکبار مصرف شده است، افزود: «به جرات می توان گفت موسیقی 30 درصد در جدی تر کردن حال و هوای یک فیلم موثر است.»

نوشته های دیگر