.

موسیقی سریال «وضعیت سفید»

سریال وضعیت سفید

نوستالژیک دهه شصت در نت های سیاه و سفید

موسیقی هنر است و روح انسان را به پختگی و آرامش می رساند. زبان بی کلام زندگی است. موسیقی متن فیلم و سریال نیز دارای همین خاصیت می باشند با این تفاوت که در سریال آهنگساز، موسیقی با حجم بیشتری را برای هر قسمت از سریال آماده می کند که ناقل احساس درونی آن قسمت باشد. به این معنی که آهنگساز موسیقی متن یک سریال باید برای هر قسمت، موسیقی مناسب با اتفاقات آن قسمت را آماده کند. به همین دلیل ساخت موسیقی متن برای یک سریال به مراتب دشوارتر از ساخت موسیقی متن برای یک فیلم سینمایی می باشد.

آهنگسازی سریال «وضعیت سفید» بر عهده باربد بیات و سهراب پور ناظری پسر کوچک کیخسرو بانی، موسس و عضو گروه موسیقی سنتی تنبور نوازان شمس بوده است. سهراب پور ناظری کمانچه و تبنور نواز این گروه، موسیقی ظریف و گوش نوازی را ساخته است. به طوری که در صدای سازهای سنتی حال و هوای جنگ و جبهه نهفته است و به تحریک حس نوستالژیک مخاطبان منجر می شود.

« وضعیت سفید» با موسیقی و تیتراژ فوق العاده متفاوت و زیبایی شروع می شود. به طوری که از همان ابتدای تیتراژ حسابی حس نوستالژیک جوانان دهه شصت را بیدار می کند. دیدن تصاویر کارتون های آن زمان با موسیقی اثر گذار خود حس خوبی به بیننده می دهد. اگر کسی موضوع سریال را دنبال نکند، بدون شک لذت بردن از تماشای تصاویر خاطره انگیز تیتراژ را از دست نخواهد داد. تصاویر کارتون های «هادی و هدی» و «بولک و لولک» و همچنین بازی آتاری و سرگرمی های ساده آن زمان که نشان از حس لطیف کارگردان و سازنده تیتراژ دارد، در جای خود جذاب و اثر گذار است. در این تیتراژ جالب و متفاوت، بربط و کمانچه چنان حضور پر رنگی دارند که بیننده تا پایان تیتراژ و شروع قسمت دیگری از سریال، خود را از شنیدن موسیقی اثر گذار و دیدن تصاویر خاطره انگیز محروم نمی کند. در بخشی از موسیقی تیتراژ، تارهای ظریف کمانچه با انگشت نواخته می شوند و این سبب ظرافت و زیبایی دو چندان موسیقی شده است.

در موسیقی سکوت های به جا و مناسبی وجود دارد که بر طبیعی تر شدن صحنه ها و انتقال حس درست به مخاطب، کمک شایانی کرده است. سکوتی که با صدای طبیعت همچون صدای پرنده، باد و … پر شده است. که اگر به جای این سکوت ها، موسیقی وجود می داشت، شاید هیچ وقت این صحنه ها طبیعی و زیبا جلوه نمی کرد.

موسیقی نهفته در متن سریال بسیار کوتاه انتخاب و کار شده است. اما همین کوتاهی و انتخاب درست سازها است که سبب ساز زیبایی و اثرگذاری موسیقی بر مخاطبانش شده است. بازی طبیعی امیر « بازیگر تازه وارد نوجوان، عباس غزالی» در کنار صدای کمانچه که ساز اصلی خود سهراب پور ناظری می باشد، در روند موفق موسیقی بی تاثیر نبوده است.

موسیقی های انتخابی موجود در سریال که از رادیو یا ضبط پخش می شود  نیز سنتی کار شده است. آهنگ «اندک اندک» شهرام ناظری از جمله موزیکهای انتخابی پور ناظری است که در قسمتی از سریال به گوش می رسد. موزیکی که زمان آزادی و ورود اولین دسته اسرا به ایران، از رادیو و تلویزیون پخش شد و در اینجا انتخاب زیرکانه بیات و پور ناظری است که حس نوستالژیک مخاطب را بر می انگیزد.

پایان بخش هر قسمت از « وضعیت سفید» به صدای پر قدرت علیرضا قربانی ختم می شود که موسیقی آرامی با ترکیبی از سازهای سنتی مکمل آن است.  بخش اصلی موسیقی تیتراژ همین صدای قربانی است که با نوای کمانچه به اوج خود می رسد.

هنرمند فارغ از جنسیت دست به کار خلق اثر بی کلامش می زند تا آرامش و پیام درونی فیلم را در لحظه ای حتی کوتاه! به مخاطب منتقل کند. باربد بیات با آن پیشینه کاری و سهراب پور ناظری، اثر زیبا و ماندگاری را از خود در یادها ثبت کرده اند.

نوشته های دیگر