.

به بهانه اجرای گروه «بمرانی» در جشن شب چله

بهزاد عمرانی: ما با «چلچراغ» رفیقیم

در اولین جمعه دی ماه هزار و سیصد و نود و پنج کسی از هنرمندها، خوب های موسیقی، ورزش کارها و یه تعداد از چهره های سیاسی تو خونه نموندن که غروبش دلشون بگیره! همه خوب ها و خوب ترها دعوت بودن به جشن پونزده سالگی و شب چله «چلچراغ»؛ هر کسی هم که دعوت بود اومد و جمعه گرمی رو تو چله زمستون که البته امسال خیلی زود زمستون شروع شد، برای خودش و مهمون های ما بوجود آورد. یکی از مهمون های خوب جشن ما گروه جوون و دهه شصتی «بمرانی» بود که اول قرار بود دو تا قطعه بزنه اما بعد که اومدن تو سالن یهو دلشون خواست یه قطعه دیگه هم بزنن. به این میگن رفیق؛ انقدر حال و هوای جشن مثبت بود که دوست داشتن بیشتر تو جمعمون بمونن. دمشون هم گرم. من، یعنی نازنین شادپی دلش خواست به همین بهونه با این گروه با حال و گرم گپی بزنه؛ اگه دوست داشتین، گپ من با بچه های بمرانی رو در ادامه بخونین:

بهزاد عمرانی/خواننده و گیتاریست گروه: ما تو جشن سه قطعه زدیم؛ «پپرونی»، «گیسو» و «گذشتن و رفتن پیوسته» که از آلبوم جدیدمون هست و قراره 14 دی ماه ازش رونمایی بشه، اما 17 دی جشن می گیریم و شما رو هم از همین امروز دعوت می کنم که روز رونمایی از آلبوممون بیاین.

 

*البته چرا که نه؛ اسم آلبوم جدیدتون چیه؟

بهزاد: «گذشتن و رفتن پیوسته» که قبلا این قطعه رو با عنوان «دوری» به صورت تک قطعه در اینترنت منتشر کردیم و با استقبال خیلی خوبی هم از طرف مردم مواجه شد.

 

*ترانه های این قطعه ها از کیه؟

بهزاد: از «بمرانی»! {می خندد}

 

*منظورم اینه که کدوم یکی از اعضای شما ترانه را گفته؟ فرد خاصی تو گروه تخصص در سرودن ترانه داره یا به اتفاق به یک متن می رسین؟

بهزاد: همه با هم در تمامی مراحل ساخت یه قطعه کنار هم هستیم. معمولا یکی از ما یه کانسپتی میاره و بعد می نشینیم و در مورد اون به یه نظر جمعی می رسیم و اتود می زنیم و ادیت می کنیم تا در نهایت قطعه مورد نظرمان آماده بشه.

 

*چقدر خوب که همچین روحیه ای دارین؛ چون که تو ایران گروهی کار کردن هم سخته و هم کم.

بهزاد: درسته اما ما چون پسرخاله و پسرعمو هستیم خیلی راحت تر می تونیم با هم ارتباط برقرار کنیم.

 

*چه جالب؛ یه گروه فامیلی! یعنی اصلا با هم مخالفت نمی کنین؟

بهزاد: {با خنده} راحت تر با هم دعوا می کنیم.

 

*علاوه بر این روحیه تیمی کار کردنتون، در این اجرا هم پولی دریافت نکردین؛ این خیلی خوبه و واقعا خیلی خوبه گاهی در قبال کاری که می کنیم پولی دریافت نکنیم!

بهزاد: این به دوستی 2-3 سال ما با «چلچراغ» برمی گرده و به این که پولی بگیریم اصلا فکر نمی کنیم. داستان اینه که جشن «چلچراغ» یک اتفاق فرهنگیه و ما همیشه سعی می کنیم برای کارهای فرهنگی که به لحاظ معنوی (مثل خیریه ها) مورد قبولمون هست پولی دریافت نکنیم و با جون و دل کارمون رو انجام بدیم.

مانی مزکی/نوازنده زنبورک، ساز دهنی و ترومبون: یه دلیل دیگه هم اینه که قبلا با ما همین رفتار شده؛ یعنی اینکه تو گذشته کسی برامون کاری رو به رایگان انجام داده و ما هم سعی کردیم این مدل رفتارها رو یاد بگیریم و انجام بدیم. خود «چلچراغ» خیلی به ما لطف داشته و همیشه کنارمون بوده.

جهانیار قربانی/نوازنده گیتار (الکتریک و آکوستیک)، ماندولین و یوکوله له: زمانی که کار موسیقی تئاتر انجام می دادیم و مجوز رسمی نداشتیم، «چلچراغ» همیشه با ما و در مورد ما حرف می زد. این ها همه رفتارهای خوبیه که سعی می کنیم یاد بگیریم و راحت از کنارشون رد نشیم.

بهزاد: البته اینو بگم جایی که باید پولی دریافت کنیم، پول خوبی می گیریم و جایی که مطمئنیم که نمی خواهیم پولی دریافت کنیم، به یه نظر جمعی می رسیم و پشیمون هم نمی شیم. چون اعتقادمون اینه که برای یه اتفاق فرهنگی مورد تاییدمون قرار نیست پولی دریافت کنیم. ما با «چلچراغ» رفیقیم. آدم باید برای رفیقش کاری انجام بده. من یادمه زمان نوجونیم منتظر می شدم تا دوشنبه بشه و «چلچراغ» رو بخرم. این یعنی یه دوستی دیرینه بین من و «چلچراغ». هیچ وقت اون همه علاقه ای که به «چلچراغ» داشتم رو به خاطر بحث مالی فراموش نمی کنم ضمن اینکه این برنامه ممکنه برای «چلچراغ» اصلا منفعت مالی نداشته باشه که حالا من بخوام به نفع مالیش واسه خودمون فکر کنم.

مانی: حتی 2 سال پیش هم که قرار بود «چلچراغ» تو برج میلاد جشن چله رو داشته باشه، باز هم ما به عنوان گروه موسیقی انتخاب شدیم که حالا متاسفانه به دلایلی برنامه کنسل شد. ما از «چلچراغ» حس خوبی گرفتیم و همین حال خوب باعث شده که به بخش مالی اصلا فکر نکنیم و حذفش کنیم.

 

*بقیه اعضای گروه هم همینجوری فکر می کنن؟

کیارش عمرانی/نوازنده گیتارباس و بانجو: ما تو تمامی کارها با هم مشورت می کنیم و بعد به یه نتیجه نهایی می رسیم. این شاید به همون اتفاقی برگرده که بچه ها گفتن؛ رفاقت و البته کنسل شدن جشن دو سال پیش «چلچراغ» که قرار بود اونجا اجرا کنیم.

 

*قطعه های که گفتی، مناسبتی با «شب چله» یا همان «یلدا» داره؟

بهزاد: نه به اون شکل مستقیم؛ اما در مضمون فضای عاشقانه داره.

جهانیار: البته همون 2 سال پیش یه قطعه ای برای همین جشن آماده کردیم که «یلدا» رو معرفی می کرد اما چون مجوز برنامه کنسل شد ما اون قطعه رو به شکل تک تراک منتشر کردیم.

 

*حالا که انقدر صادقانه صحبت کردیم، یه سوال می پرسم؛ رایگان اجرا کردن باعث نمی شه کیفیت کارتون پایین بیاد؟

بهزاد: نه واقعا، ما کلی با «چلچراغ» رفیقیم. از جون و دل می زنیم چون یه جورایی هم داریم خودمون رو معرفی می کنیم برای کسایی که اولین باره ما رو می ببینن و کارمون رو می شنون.

 

*خب اگه این طوره، حاضرین بازم تو سال های بعد برای «چلچراغ» رایگان اجرا کنین؟

بهزاد: {با خنده} باید ببینیم رفاقتمون در آینده همین طوری می مونه یا نه! اما جدا از شوخی ما از «چلچراغ» حس و حالی می گیرم که خیلی برامون ارزشمنده و اصلا این طوری بش نگاه نمی کنیم. اما به تیم مدیریت «چلچراغ» خیلی ربط داره؛ اینکه همین تیم خوب می مونن یا نه.

 

*واقعا خیلی خوشحالم که این موقع از شب با گروهی گپ زدم که هم کارشو خوب بلده و هم تکلیفش با خودش مشخصه. واقعا ممنونم ازتون که خوبید و برای گپ با من و «چلچراغ» وقت گذاشتین.

همه اعضای گروه: خواهش می کنم؛ ما هم از شما و «چلچراغ» ممنونیم.

 

 

منتشر شده در هفته نامه چهلچراغ

نوشته های دیگر